صفحه اصلی > سلامتی : افزایش طول عمر انسان با استفاده از داکسی سایکلین و آزیترومایسین!

افزایش طول عمر انسان با استفاده از داکسی سایکلین و آزیترومایسین!

افزایش طول عمر

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که یک داروی رایج ممکن است راز زندگی طولانی و سالم‌تر باشد.

پیری فرآیند پیچیده‌ای است که بسیاری از ما آن را پیامد اجتناب ناپذیر زندگی بر روی زمین می‌دانیم. اما به لطف فناوری مدرن، اکنون بسیاری از دانشمندان پیری را بیماری‌ای می‌دانند که می‌توانیم آن را درمان کنیم یا حداقل آن را به تأخیر بیندازیم.

مایکل لیسانتی، پروفسور تحقیقات سرطان و متابولیسم در دانشگاه سالفورد در منچستر در بریتانیا، می‌گوید:

«می‌توانید به طول عمر مانند یک شمع فکر کنید که همه چیز بستگی به سرعت سوختن آن دارد. “اکنون ما می‌توانیم شمع را طولانی‌تر بسوزانیم.” »

افزایش طول عمر چگونه ممکن است؟

افزایش طول عمر

 برای کند کردن روند پیری، ابتدا باید دلیل وقوع آن را درک کنیم. یکی از تئوری‌های پیشرو در مورد اینکه چرا ما پیر می‌شویم بر نیروگاه‌های میکروسکوپی که در داخل سلول‌های ما وجود دارد متمرکز است: میتوکندری.
میتوکندری ها اندامکهای میکروسکوپی هستند که در بدن ما قند زا به انرژی تبدیل می‌کنند. با این حال، این فرآیند می تواند منجر به تولید مواد زائد خطرناکی شود که در طول زمان ایجاد می شوند و به ماشین آلات ظریف میتوکندری آسیب می رسانند.

«مطالب زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد، در سلول‌های پیر، میتوکندری‌ها به نوعی معیوب هستند که بیشتر به دلیل استرس اکسیداتیو است».

اما اگر به نحوی بتوانیم این نیروگاه‌های سلولی را کاهش دهیم، مواد زائد سمی کندتر تجمع می‌کنند و در نهایت منجر به پیری کندتر و طول عمر بیشتر می‌شود. بنابراین چگونه می‌توانیم فعالیت میتوکندری را بدون تأثیر بر بقیه سلول کاهش دهیم؟

  • میتوکندری ها مانند موجودات کوچکی درون سلول هستند و در واقع DNA خود را دارند و پروتئین‌های مختص به خود را می‌سازند. دانشمندان بر این باورند که میلیاردها سال پیش، میتوکندری‌ها زمانی موجودات زنده آزاد بودند – نوعی باکتری. یک روز، این باکتری‌ها توسط سلول‌های بزرگ‌تر بلعیده شدند و در ازای دریافت غذا و سرپناه، شروع به تولید انرژی برای سلول‌های میزبان خود کردند. با گذشت زمان، آنها شروع به تبادل DNA با سلول میزبان کردند و دیگر نتوانستند به تنهایی زندگی کنند.
  • به دلیل این تاریخچه تکاملی، به نظر می‌رسد که میتوکندری‌ها به برخی از داروهای مشابهی که باکتری‌ها را هدف قرار می‌دهند – به ویژه آنتی بیوتیک‌ها – حساس هستند. اگر این داروها در حد اعتدال استفاده شوند، میتوکندری را از بین نمی‌برند. اما آنها آنها را کند خواهند کرد. و اگر سرعت میتوکندری را کاهش دهید، می‌توانید طول عمر را افزایش دهید!
  • در مطالعه‌ای که در 22 نوامبر در مجله Aging منتشر شد، لیسانتی و تیمش از دانشگاه سالفورد بررسی کردند که چگونه آنتی‌بیوتیک‌های مختلف ممکن است بر میتوکندری کرم‌های میکروسکوپی به نام C. elegans تأثیر بگذارند و در نهایت این آزمایش توانست بر طول عمر کرم‌ها تأثیر بگذارد. لیسانتی گفت: «ما از هر آنتی بیوتیکی استفاده نکردیم. آنها با دقت انتخاب شدند زیرا اینها آنتی بیوتیک‌هایی هستند که میتوکندری را مهار می‌کنند.
  • به طور خاص، تیم به بررسی دو آنتی بیوتیک – داکسی سایکلین و آزیترومایسین – پرداختند که اجزای مختلف یک باکتری (یا در این مورد، میتوکندری) را هدف قرار می‌دهند.

لیسانتی گفت: «خبر خوب این است که این دو دارو هر دو مورد تایید FDA هستند و سال‌هاست که مورد تایید قرار گرفته‌اند. ” داکسی سایکلین، یک آنتی بیوتیک است که به طور گسترده برای درمان آکنه استفاده می‌شود. و مردم آن را به مدت بیش از شش ماه، حتی سال‌ها، در یک زمان مصرف می‌کنند. و یک داروی بسیار شناخته شده است. این تیم این دو دارو را به صورت جداگانه و هم ترکیبی در غلظت‌های مختلف آزمایش کردند تا اثراتی که بر طول عمر کرم‌ها داشتند را بررسی کنند. و نتایج چشمگیر بود. در همه گروه‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها میانگین سنی کرم‌ها را افزایش دادند و در عین حال نشانگرهای قابل مشاهده پیری را کاهش دادند. استفاده از این دو دارو به صورت ترکیبی نتایج بسیار هیجان انگیزی را به همراه داشت و میانگین طول عمر آن حتی در غلظت‌های پایین تقریباً دو برابر شد.

البته، وقتی در مورد آنتی بیوتیک ها فکر می کنیم، دو نگرانی فوری ایجاد می شود: 1) آیا این ممکن است بر کلونی‌های ضروری میکروب‌هایی که در روده ما زندگی می‌کنند تأثیر بگذارد. 2) چگونه می‌توانیم از اضافه شدن به بحران فزاینده میکروب‌های مقاوم به آنتی بیوتیک ( مقاومت آنتی بیوتیکی) جلوگیری کنیم؟

«یک ایده ساخت آنالوگی است که دیگر آنتی بیوتیک نیست و فقط میتوکندری را هدف قرار می‌دهد. این موضوع مشکل میکروبیوم و همچنین مقاومت دارویی را از بین می برد.”

در یک مطالعه قبلی، این تیم قبلاً نشان داده بود که چگونه یک مولکول مصنوعی تولید شده با همان خواص آنتی بیوتیک می‌تواند برای هدف قرار دادن انواع خاصی از سلول‌ها بدون تأثیر سایر میکروب‌های ساکن مورد استفاده قرار گیرد. همچنین می‌توان از دارو در غلظت‌های بسیار پایین‌تر استفاده کرد، بنابراین احتمال کمتری دارد که بر میکروبیوم تأثیر بگذارد.

 

  • در حالی که دستاوردهای حاصل از طول عمر مشاهده شده در این مطالعه چشمگیر است، کاهش روند پیری تنها هدف نیست! “ارتباط زیادی بین افزایش سن و سرطان وجود دارد.” و ایده این است که، به طور بالقوه، اگر بتوانیم از پیری جلوگیری کنیم، می‌توانیم از سرطان نیز جلوگیری کنیم، زیرا عامل خطر شماره یک برای سرطان پیری است.

“هدف نهایی این گروه یافتن داروها و مکمل های غذایی مورد تایید FDA است که نه تنها می تواند طول عمر را افزایش دهد، بلکه به آن نیز بهبود بخشد.”

ایده مطالعه نقش آنتی بیوتیک‌ها در بدن در اصل از دختر دکتر لیسانتی در زمینه مبارزه با سرطان ناشی می‌شود.

لیسانتی گفت: «من و همسرم هر دو دانشمند هستیم و درباره سرطان صحبت می‌کردیم، زیرا گاهی اوقات سر میز شام درباره آزمایش‌ها صحبت می‌کنیم. “بنابراین برای اینکه دخترم – که در آن زمان 8 ساله بود – خسته نشود، از او پرسیدیم که او چگونه سرطان را درمان می کند؟ و او گفت همانطور که شما گلو درد را درمان می کنید: با آنتی بیوتیک. واقعاً لحظه‌ای بود که ما شروع به بررسی آنتی بیوتیک‌ها و سرطان کردیم، که در نهایت منجر به جستجوی آنتی بیوتیک‌ها برای کند کردن روند پیری نیز شد.”

برای درک کامل خواص ضد پیری این داروها، به ویژه در انسان، به کار بیشتری نیاز است..

پست های مرتبط

تست فشار خون و هر آنچه باید بدانید

تست فشار خون فشار موجود در شریان‌ها را هنگام پمپاژ قلب اندازه…

۱۹ تیر ۱۴۰۳

نکاتی برای اندازه گیری صحیح فشار خون

اینکه آیا فشار خون بالا دارید یا خیر را یک پزشک متخصص…

۱۹ تیر ۱۴۰۳

6 روش مدیریت استرس بدون استفاده از دارو

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، استرس کم می‌تواند برای…

دیدگاهتان را بنویسید