صفحه اصلی > شیوه زندگی : زنگ خطر بحران آلودگی دارویی به صدا در آمد

زنگ خطر بحران آلودگی دارویی به صدا در آمد

بحران آلودگی دارویی

دانشمندان زنگ خطر را در مورد بحران آلودگی دارویی به صدا در آوردند!

محققان هشدار داده‌ند که وابستگی فزاینده ما به داروها هزینه زیست محیطی زیادی دارد. داروها به طور خاص برای داشتن اثرات بیولوژیکی در دوزهای پایین طراحی شده‌اند. به طور نگران کننده‌ای، همین ویژگی داروها است که آنها را به آلاینده‌های محیطی خطرناکی تبدیل می‌کند.

در مقاله‌ای که در مجله Nature Sustainability منتشر شده است، محققان هشدار می‌دهند که ترشحات به محیط زیست در طول تولید، استفاده و دفع دارو منجر به آلوده شدن اکوسیستم‌های سراسر جهان با مخلوطی از مواد دارویی شده و خطر فزاینده‌ای برای حیات وحش و سلامت انسان به همراه دارد.

بحران آلودگی دارویی

محققان ضمن تاکید بر اینکه داروها در مراقبت‌های بهداشتی مدرن ضروری هستند و در آینده نیز حیاتی خواهند بود، نیاز به طراحی و تولید داروهای پایدارتر برای مبارزه با این موضوع را مهم می‌دانند.

پروفسور مایکل برترام، محقق دانشگاه علوم کشاورزی سوئد (SLU) می‌گوید: «اکنون طیف گسترده‌ای از داروها در محیط‌هایی که تمام قاره‌های زمین را در بر می‌گیرند شناسایی شده‌اند.
قرار گرفتن در معرض حتی غلظت‌های کمی از برخی از این داروها می‌تواند تأثیرات شدیدی بر سلامت حیات وحش و جمعیت انسانی داشته باشد و در حال حاضر منجر به تصادف شدید جمعیت کرکس‌ها در سراسر هند و پاکستان و همچنین وارونگی جنسی گسترده جمعیت ماهی‌های شده است.”

آلودگی دارویی یک مشکل پیچیده است که راه حلی چند وجهی می طلبد. تاکنون، تلاش‌های حفاظت از محیط زیست عمدتاً بر ارتقای زیرساخت‌های تصفیه فاضلاب برای حذف داروها قبل از انتشار در آبراه‌ها متمرکز بوده است. علیرغم اینکه بخش مهمی از یک راه حل کلی است، تصفیه فاضلاب قادر به حل این موضوع به تنهایی نیست.

🔵در این مقاله، 17 دانشمند پیشرو بین المللی خواستار تمرکز بیشتر بر طراحی داروهای سبزتر و پایدارتر برای مقابله با این موضوع در منبع آن هستند.

گورکا اوریو، دانشمند و استاد داروسازی مستقر در دانشگاه کشور باسک، می‌گوید: «از آنجایی که طراحی دارو اولین گام در چرخه زندگی داروها است، داروهای سبزتر پتانسیل آلودگی را در کل چرخه کاهش می‌دهند. داروها باید طوری طراحی شوند که نه تنها موثر و ایمن باشند، بلکه در صورت وجود در محیط، خطر بالقوه برای حیات وحش و سلامت انسان را نیز کاهش دهند.»

با توجه به اینکه صدها داروی مختلف در اکوسیستم‌های جهان شناسایی شده‌اند که دارای طیف وسیعی از اثرات، از جمله داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و حتی داروهای غیرقانونی مانند کوکائین و مت آمفتامین هستند، آلاینده‌های دارویی چالش پیچیده‌ای را نشان می‌دهند. این آلودگی دارویی در اکوسیستم‌ها در کنار سایر تغییرات محیطی گسترده رخ می‌دهد که می‌تواند اثرات منفی داروها از جمله تغییر آب و هوا و تخریب زیستگاه را تشدید کند.

اطمینان حاصل کردن از اینکه «داروهای سبزتر از نظر طراحی» به طور برجسته در خط لوله توسعه دارو مشخص شوند، به حداکثر رساندن حفاظت از محیط زیست و به نوبه خود به تضمین پایداری صنعت دارو و مراقبت های‌بهداشتی پزشکی در آینده کمک می‌کند.

ما از طراحان و تولیدکنندگان دارو، دانشمندان و سیاستگذاران می‌خواهیم تهدید فزاینده ناشی از آلودگی دارویی را بشناسند و فوراً طراحی پایدار داروهای سبزتر را در اولویت قرار دهند تا از آسیب‌های بیشتر زیست‌محیطی جلوگیری شود.‼

پست های مرتبط

6 روش مدیریت استرس بدون استفاده از دارو

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری، استرس کم می‌تواند برای…

کاهش وزن به بهبود کیفیت خواب و کاهش آپنه خواب کمک می‌کند

خواب و وزن ارتباط ناگسستنی دارند. خواب نه تنها بر وزن تأثیر…

خطر چاقی در کودکان به منبع قند بستگی دارد نه مقدار آن

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که وقتی صحبت از چاقی دوران کودکی می‌شود،…

دیدگاهتان را بنویسید