صفحه اصلی > سلامتی و مراقبتی : نکاتی برای اندازه گیری صحیح فشار خون

نکاتی برای اندازه گیری صحیح فشار خون

اندازه گیری صحیح فشار خون

اینکه آیا فشار خون بالا دارید یا خیر را یک پزشک متخصص باید تعیین کند. اما نحوه آماده شدن شما برای آزمایش، موقعیت بازو و سایر عوامل می‌تواند عدد صحیح فشار خون را تا 10 درصد یا بیشتر تغییر دهد.پس این عوامل می‌توانند برای پنهان کردن فشار خون بالا یا پایین کافی باشند تا پزشک را به تنظیم نادرست داروهای شما سوق دهد و باعث شود دارویی را که واقعاً به آن نیاز ندارید شروع کنید. پس این مقاله را به دقت بخوانید.

دستورالعمل‌های ملی و بین المللی خاصی را برای اندازه گیری فشار خون ارائه شده است که باید از آنها اطلاع داشته باشید تا حتی اگر پزشک، پرستار یا دستیار پزشکی این کار را به درستی انجام نداد، متوجه شوید و از او بخواهید دستورالعمل‌ها را رعایت کند.

اندازه گیری صحیح فشار خون

بهترین موقعیت برای اندازه گیری فشار خون

بهترین حالت برای اندازه گیری صحیح فشار خون این است که روی یک صندلی بنشینید و پاهایتان را روی زمین قرار دهید و بازویتان را نگه دارید تا آرنجتان تقریباً هم سطح با قلب باشد. در تمام مدت زمان اندازه گیری فشار خون باید در این وضعیت بمانید.

فشار خون را در کدام بازو باید اندازه گیری کرد؟
ایده خوبی است که حداقل یک بار فشار خون خود را در هر دو دست اندازه گیری کنید، زیرا ممکن است فشار خون در یک بازو (معمولاً سمت راست) بیشتر از فشار خون در سمت چپ باشد. به طور کلی، اختلاف فشار خون بازو به بازو در فشار خون سیستولیک 5 یا کمتر است. اگر تفاوت به طور مداوم بیش از 10 بین دو بازو باشد، باید به پزشک خود اطلاع دهید. این می‌تواند نشانه‌ای باشد که بیش از حد انتظار تجمع پلاک شریانی دارید.

نحوه اندازه گیری صحیح فشار خون

برای اندازه گیری صحیح فشار خون این نکات را دنبال کنید:

🔹در طول 30 دقیقه قبل از آزمایش، نوشیدنی کافئین دار ننوشید یا سیگار نکشید.
🔹قبل از شروع به مدت پنج دقیقه ساکت بنشینید.
🔹قسمت بادی کاف باید حداقل 80 درصد بالای بازو شما را کاملاً بپوشاند و کاف باید روی پوست برهنه قرار گیرد نه روی پیراهن.
🔹در حین اندازه گیری صحبت نکنید.
🔹فشار خون خود را دو بار اندازه گیری کنید، در این بین یک استراحت کوتاه داشته باشید. اگر خوانش‌ها 5 تا یا بیشتر متفاوت بود، برای بار سوم این کار را انجام دهید.

زمان‌هایی برای زیر پا گذاشتن این قوانین وجود دارد. اگر گاهی اوقات هنگام بیرون آمدن از رختخواب یا هنگام ایستادن بعد از نشستن احساس سبکی سر می‌کنید، باید فشار خون خود را در حالت نشسته و سپس در حالت ایستاده بررسی کنید تا ببینید که آیا از یک وضعیت به حالت دیگر افت فشار دارید یا خیر.

فشار خون خوب باید چه عددی باشد؟

فشار خون طبیعی: کمتر از 120/80 میلی متر جیوه
فشار خون بالا: 120/80 تا 129/79 میلی متر جیوه
فشار خون مرحله 1: 130/80 تا 139/89 میلی متر جیوه
فشار خون مرحله 2: 140/90 میلی متر جیوه و بالاتر

از آنجایی که فشار خون در طول روز متفاوت است، پزشک شما به ندرت می‌تواند فشار خون را بر اساس یک بار اندازه گیری تشخیص دهد. پس ممکن است بخواهد اندازه گیری را حداقل دو نوبت در مطب تکرار کند یا از شما بخواهد فشار خون خود را خودتان با یک مانیتور خانگی اندازه گیری کنید.

پست های مرتبط

COVID ویروس کرونا چه مدت در بدن شما باقی می‌ماند؟

بعد از مبتلا شدن به ویروس کرونا تا چه مدت عفونی هستید؟…

۱۹ تیر ۱۴۰۳

تست فشار خون و هر آنچه باید بدانید

تست فشار خون فشار موجود در شریان‌ها را هنگام پمپاژ قلب اندازه…

۱۹ تیر ۱۴۰۳

طبق نظر متخصصان پوست چه مدت باید دوش بگیرید

هیچ چیز مثل یک دوش طولانی و آب گرم به ما احساس…

۱۹ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید