صفحه اصلی > مراقبتی : COVID ویروس کرونا چه مدت در بدن شما باقی می‌ماند؟

COVID ویروس کرونا چه مدت در بدن شما باقی می‌ماند؟

ویروس کرونا

بعد از مبتلا شدن به ویروس کرونا تا چه مدت عفونی هستید؟

دکتر توماس روسو، پروفسور و رئیس بیماری های عفونی در دانشگاه بوفالو در نیویورک، می‌گوید: در مدت زمان ابتلای شما به کووید-19 تغییراتی وجود دارد.  بیشتر مردم دیگر ذرات عفونی قابل تشخیص را تا روز دهم ندارند، اما این می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.” مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) اطلاعاتی از زمان قرنطینه و همه گیری این ویروس از افراد مبتلا به کووید-19 در اختیار دارد بیان کرده است که به احتمال زیاد بیماران در پنج روز اول پس از مثبت شدن آزمایش کووید-19، مسری هستند. با این حال، توصیه‌های CDC همچنین نشان می‌دهد که افراد تا 10 روز پس از مثبت شدن آزمایش ماسک بپوشند تا از بیمار شدن دیگران جلوگیری کنند.

تا چه مدت آزمایش کووید-19 مثبت می‌شود؟

CDC همچنین به صورت آنلاین اعلام کرد که افرادی که COVID-19 شدید دارند ممکن است بیش از 10 روز همچنان عفونی باشند و ممکن است تا 20 روز نیاز به ایزوله داشته باشند.

(اگر دچار نقص ایمنی هستید، این احتمال در شما بیشتر است.)

بعد از چه مدت COVID-19 از بین می‌رود؟

ریزش ویروس اصطلاحی است که برای توصیف مدت زمانی که ویروس هنوز در بدن شما پس از بیمار شدن شناسایی می‌شود، استفاده می‌شود. وقتی ویروسی را «دفع می‌کنید»، ممکن است بتوانید دیگران را آلوده کنید. ولی با گذشت زمان، میزان ویروسی که شما دفع می کنید کاهش می‌یابد. پس همه ریزش‌ها (دفع‌) ویروسی باعث بیمار شدن فرد دیگری نمی‌شود، به خصوص اگر در سطوح پایین دفع داشته باشید.

مشخص نیست که ریزش ویروس در طول همه‌گیری چگونه تغییر کرده است، اما داده‌هایی درباره مدت زمان ممکن در حال حاضر وجود دارد. یک مطالعه که در سال 2022 در ژورنال Emerging Infectious Diseases منتشر شد، نمونه‌هایی را از بیمارانی که بین 29 نوامبر تا 18 دسامبر 2021 به واریانت Omicron آلوده شده بودند، تجزیه و تحلیل شد. نتایج نشان داد بیماران، بین روزهای دوم تا پنجم پس از تشخیص، بیشترین ویروس را دفع کردند. با این حال، محققان همچنین خاطرنشان کردند که افراد مبتلا به کووید-19 خفیف یا بدون علامت، شش تا نه روز پس از بروز علائم یا تشخیص، ویروس عفونی را حتی زمانی که علائم آنها متوقف شد، دفع می‌کنند.

«افراد نادری هستند که به دفع ویروس برای مدت طولانی‌تری ادامه می‌دهند، مثلاً یک ماه».

آنتی‌بادی های COVID-19 چه مدت دوام می‌آورند؟

داده های منتشر شده در مجله The Lancet در فوریه 2023 بینش‌هایی را در مورد مدت زمان آنتی بادی‌های COVID (پروتئین‌هایی که توسط سیستم ایمنی در پاسخ به عفونت یا واکسیناسیون ساخته می‌شوند.) ارائه می‌دهد. در این مطالعه، محققان داده‌های 65 مطالعه از 19 کشور را تجزیه و تحلیل کردند و خطر ابتلای مجدد به کووید-19 را در افرادی که اخیراً به این ویروس مبتلا شده بودند را با افرادی که آلوده نشده بودند مقایسه کردند. محققان دریافتند که داشتن نوع Omicron کووید-19 خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از عفونت جدید را تقریباً 89 درصد به مدت 10 ماه کاهش می‌دهد که بخشی از آن به لطف آنتی بادی‌های محافظ باقی مانده از عفونت است. به نظر می‌سد که مدت زمان آنتی بادی‌ها در طول دوره همه گیری قوی‌تر شده است. افرادی که قبلاً به گونه‌ای غیر از Omicron آلوده شده بودند، تنها 74٪ احتمال دارد که پس از یک ماه از ابتلا مجدد محافظت شوند. این احتمال پس از گذشت 10 ماه از عفونت اولیه به 36 درصد کاهش می‌یابد.

در مورد آنتی‌بادی‌های حاصل از واکسیناسیون، مطالعه‌ای که در مجله پزشکی نیوانگلند منتشر شد، نشان داد که اکثر افراد حداقل شش ماه پس از اولین تزریق واکسن ایمن هستند.

🔹”بادوام‌ترین محافظت در افرادی است که آنتی بادی های ناشی از واکسیناسیون و عفونت را باهم دارند.”

به گفته شافنر، عواملی مانند سن و سیستم ایمنی فرد نیز می‌توانند بر مدت زمان ماندگاری آنتی بادی‌ها در هر فرد تأثیر بگذارند.

اطلاعات این مقاله از تاریخ ذکر شده جاری است، به این معنی که با خواندن این مطلب ممکن است اطلاعات جدیدتری در دسترس باشد. برای اطلاع از آخرین به‌روزرسانی‌ها در مورد COVID-19، از صفحه اخبار کروناویروس دیدن کنید.

پست های مرتبط

تست فشار خون و هر آنچه باید بدانید

تست فشار خون فشار موجود در شریان‌ها را هنگام پمپاژ قلب اندازه…

۱۹ تیر ۱۴۰۳

نکاتی برای اندازه گیری صحیح فشار خون

اینکه آیا فشار خون بالا دارید یا خیر را یک پزشک متخصص…

۱۹ تیر ۱۴۰۳

طبق نظر متخصصان پوست چه مدت باید دوش بگیرید

هیچ چیز مثل یک دوش طولانی و آب گرم به ما احساس…

۱۹ تیر ۱۴۰۳

دیدگاهتان را بنویسید